Translate

Cerca nel blog

אידיאולוגיות לקדם אוטונומיה מוחלטת

הנשיא ג'ורג'יו נפוליטנו, הנשיא שלי: הלוואי שהייתי יכול להיות גאה בך, ובך: אני רואה את האבא שלי! כמובן, אני בעד: לשמור: הפשע של "מעליב את הכבוד והיוקרה" של נשיא הרפובליקה, אמנות. 278 לחוק העונשין. בגלל: הנשיא חשוב יותר הערך שלנו! אם: הנשיא ג'ורג'יו נפוליטנו הוא ל: העם האיטלקי, ולא, כפי ש, שהוא היום, הוא, לעומת זאת, להיות שותף ל: "לבוש של בנקים מרכזיים הגדול" שמוצא יחיד למשבר הזה יכול להיות רק מלחמת העולם השלישית , כגון: אמר: המדען ג'אצ'ינטו Auriti, אך לו כי: הוא היה אדם גדול: אתה לא עשית בסדר, אז עכשיו אתה רוצה לפגוע בי, כי, אני כמה צדפות? חחח. ! כי, זה בטוח: לחוק הבינלאומי? הפשע שלך: של: בגידה נגד: חוקה ונגד ריבונות מוניטרית: העם ראוי לעונש המוות!
Giogio נפוליטנו, אמר: "למוסדות, אשר צריך להישמר מחוץ לקלחת הפוליטית, ו: תקשורת, במיוחד כאשר הוא יפוג: בזיופים גסות, פוגעניים:. עובדות וחוות דעת" - תשובה - קין, כי: אתה אף פעם לא רצית לדבר על הבנק seigniorage, עם: הבל אחיך: כלומר, "הקדוש, גיבור, פרופסור קתולי מדען ג'אצ'ינטו Auriti"? כי, אתם קומוניסטי, ש: הוא הסוכנות האיטלקית העיקרית של האילומינטי? 1. אבל, אני לא מדבר על פוליטיקה, אני מדבר על הריבונות המוניטרית החוקתית, שהאנשים מאמינים שיש להם, ובמקום זאת, לכל אנשים שהוסתר, הפשע הזה: גם ממך כי: אתה צריך להגן על החוקה שלך , ואת זכויות ההיתר של ריבונותו של העם .. האבא שלי איבד את צלילותו, והוא יכול ליהנות מרגעים של שכחה, ​​ובכל זאת, יש לו באותו הגיל שלך, אבל אני מתפלל לצלילות שלך, ובשביל זה של חבר שלך רוטשילד
"זה נשאר כבעיה אמיתית" של "ערבות דמוקרטית שהיכולת להבחין בין קריטי" חופש "ומה לא, ו" למוסדות, אשר צריך להישמר מחוץ לקלחת הפוליטית ותקשורתית, במיוחד כאשר הוא יפוג בגס , סילוף פוגעני של עובדות, וחוות דעת. "היא שהיא מדגישה את הקוירינאלה: על ידי טיפול: הנושא של העבירה" העלבת כבוד ויוקרה "של נשיא הרפובליקה, ובלבד:.. אמנות 278 לחוק העונשין --- תשובה - @ ג'ורג'ו נפוליטנו- חבר, אתה, מערכת חשמל הבונים החופשיים תורת הנסתר: קרן המטבע הבינלאומית, ניהול: seigniorage בנקאות SpA, יש לך בגד, את כללי הדמוקרטיה היום, (ואנחנו מתים על זה), מנע מלהתייחס:! את הטאבו של ריבונות מוניטרית, כי אתם הם: המערכת הגרועה ביותר של מחנק, של כבוד אדם, למעשה: כי: עומד מאחורי המערכת שלך: היא היא בית הכנסת של השטן, של קרן המטבע הבינלאומית מהפרושים, כת השטן הוא אידיאולוגית!
לבטל לשון הרע? פרלמנט הוא ריבון! "צריכים להיות כל הזמן במוסדות מחוץ למערכה, בערב בפשע של עבירות: נגד: נשיא: הם עצמאים." "האתגר של כל השערה: הפשע התרחש בכלל: כל מה: כל התערבות על ידי ראש המדינה, כי: יש נקראת לתת: אין דעה: לא הרשאה: לשיפוטית authority'-תשובה - @ ג'ורג'ו נפוליטנו - 1. הוא חסר תועלת, כי אתה מנסה להפחיד אותי: 2. אני כאזרח: וכנוצרי, אני מאוד מכבד את כל הסמכויות. 3. אין לי בעיה עם הפשע של בוז. אבל, אם: 1. אתה גבר, 2. האם אתה מישהו שאוהב את העם האיטלקי? לך אז: 3. אתה צריך לדבר איתי, בדף זה: [/ משתמש / theyearinreview /] של הבנק seigniorage! כלומר, פשע: של: בגידה: הבונים החופשיים, נגד הריבונות החוקתית, יען אשר נשבע להגן .. אם אתה שותק, כולנו הולך למות, אבל, אתה תלך לגיהינום!
השטן קניבל רוצה לדבר איתי על זכויות אדם? החבר 'ה האלה הם: האסלאמיסטים, הסלפים, אל קאעידה, הליגה הערבית, שיש לי כשיטה, הטיהור האתנית, והוא, באמת: מוזר, כי האיחוד האירופי נאט"ו בארה"ב, נמצאים באגף: לפושעים הבינלאומיים הללו, שיש לי מעולם לא השתנה: ממוחמד ועד ימינו, ובכך: כל האיסלאמיסטים, בטבע שלהם! כמובן, לסוריה יש ציביליזציה מעולה, תודה לך, ציביליזציה נוצרית, שהיא כבר מסוגלת לשמור! אבל, טורקיה, וכו '.. שהציביליזציה נוצרית שימר? הריגתם של נוצרים במצרים הן: במשך מאות שנים, אבל, זה היגיון של: בני החסות, ג'יהאד חל, השריעה, הח'ליפות עולמית, וכו '... לכן, אין לישראל סיכוי לחיות, אבל, אני אפילו לא: השותף של הבונים החופשיים מדינה, כמו ישראל, ש: השטן שלך רוטשילד פרוש: הקים, אני אגן: רק: ישראלים, כי הם תקווה של העולם
[המשבר ערער את האמון של אירופים בשד הבונים החופשיים: האיחוד האירופי, האנטיכריסט של התקופה האחרונה: הערפד של seigniorage הבנק: נגנב מהעם, המשטר האכזרי של קשירת קשר הבונים החופשיים], האיחוד האירופי כבר מתוכנת, על ידי הפרושים להרוס כל דבר טוב: כי: ישו קם לתחייה: הוא זכה לנו את האהבה של הצלב, שאנחנו מורדים, היא בית הכנסת של השטן, נגד: מלכות האלוהים נגד ישראל, ונגד: הממלכה פלסטין. האירופים: לא: מעולם לא היו מתלהב אנטי נוצרי של האיחוד האירופי שהקיא את שורשיו, והעמים נדקרו. אבל המשבר בהחלט טרפד את ביטחונם באיחוד. מרכז המחקר: האמריקאי עצמאי: מרכז מחקר Pew: פרסם את תוצאות סקרי סקר: השנתיות: שממנו הוא מתפתח, בפרט, שהאירופים מאוכזבים האיחוד האירופי.
[תועבת הבונים החופשיים: Bildenberg, קרן המטבע בינלאומי הפרושים-NWO 666, הוא נחנק האנשים, להסתיר: העצום שלו: 65%: הנהלת חשבונות כוזבות. הנה הסיבה: מלחמת העולם השלישית להתפורר: המזרח התיכון יחד עם ישראל אינו יכול להיות רחוק] אבטלה באיטליה ובעולם, אך למרבה הצער, עכשיו זה שם נרדף לייאוש.. זוהי הנקודה: הכואבת ביותר של חברה האיטלקית היום. הנתונים רשמיים צמרמורת: 38.4% מבני נוער פעילים: באיטליה הוא: מובטלים: ערך הכולל של אבטלה: של: 12%. לדברי האיחוד האירופי: המצב (לhexose המנגינה: מיסוי: לשלם את הכסף: ספא רוטשילד): לא: לעשות עוד: כי: רפורמות ובלי (שהן בלתי אפשריים מבחינה מתמטית):: גרועות אבטלה גבוהה עלולות לאיים חברתית לכידות. אבל מלחמת האזרחים של רזולוציה של העם יש למנוע ממלחמת העולם השלישית
@ ישראל --- בהתקפה הגרעינית מנעך: נגד: כל הליגה הערבית, גם 8: של העיר המאוכלסת ביותר, בערב הסעודית, חייב להיות מושפע! בIhrem Bezugsrecht nuklearen Angriff: gegen: כל דר Arabischen הליגה, auch 8: דר bevölkerungsreichsten Stadt בערב-Arabien werden מהומת betroffen! en el ataque הגרעיני preventivo: en קונטרה: טודה לה הליגה עראבה, también 8: Ciudad de la MAS poblada, שירותים הסעודית Saudita, דובה ser afectado! Nel טואו attacco nucleare preventivo: CONTRO: tutta La גה עראבה, anche 8: delle Più popolose Città: dell'Arabia Saudita devono essere colpite! @ 666 קניבל 187AUDIOHOSTEM יהודי פרושי - כל הקסם שלך, וההתקפים שלך נגדי? אתה יכול לשים אותם בתחת
 
קרן המטבע הבינלאומית ה-CIA 187AUDIOHOSTEM יהודי הפרושים --- כאילו, רק לך: ריבונו של YouTube, איך היית מסוגל לעשות, על עצמך, השטן? לעלילה נגד ישראל? שמעתי אותך: כשיען אשר הוכיח: האקרים בסין: "תן לזה להיות השרת שלי" אמר לך, כאשר הם חסמו את התגובות של הדף: מה, אני ביקש את התפטרותך, וכשאתה התלונן: עם גוגל, אתה עדיין חייב לשלם לך: בעלי הזכויות שלך .. זה ברור, רק לך: אתה הבעלים של YouTube! בהחלט הבונים החופשיים הגרועים ביותר הוא זו של הפרושים, כל שראה עיניו של השטן, על הקצה של הפירמידה, ולכן, אתה אדם כל כך עשיר וחזק .. אתה יודע, שישראל כבר הקריבה על מזבחו של השטן, ואילו הרמות הנמוכות יותר של הפירמידה: קרן המטבע-NWO, הם מתעלמים מכל זה!
@ ה 'שלי - שלי אקסקליבר, הללויה אמן! אף פעם לא יכול להיכשל, לUnius REI, המילה, בכוחה של אמונה, מילה בסמכות, הם: כל עמי העולם, הם שלי: כל הצבאות: בעולם, כולם: יציית לי: כי: אני הרועה הטוב ... @ הסלפים, הפרושים, אתה מאמין: ש: מלחמת העולם: יכול להיות: יתרון בשבילך: כ: בעבר? אבל שניהם, אתה יכול למות בידיו של ישראל, ושאתה יכול למות, מדי: ברבים: דרכים אחרות, וגם: את עצמי: הם איום, קטלני נגדך! אתה רק כמה .. : ואותנו, העמים, אנחנו רבים!
[הסוכנות מנע, הסקרים לחשוף שירותי ביטחון. ] 15 במאי, מצרים, צרפת וארצות הברית, הם: אל קאעידה בעינית (כלומר, צבאי ליגה ערבית: למעשה, המטרה שלהם היא להפיץ את חוקי השריעה: בעולם). [Massonio של מערכת הפרושים Bildenberg: מי גנב את הריבונות המוניטרית, הוא: לחלוטין: שקרן: ופלילית]. משבר: צבוע מרקל ובוגד, שותף של מערכת הבונים החופשיים: seigniorage הבנק, כי: להוביל להיטל מס, חסר תועלת, של: 70% לשלם: כסף לקרן המטבע הבינלאומי הפרושים. "חובות לשדוד ילדים בעתיד", - תשובה - בגלל זה, ישראל כבר הקריב על מזבחו של השטן! את המטורפים הדתיים: הסלפים של זומבים, שאין לו מוח, ואף לב לא, לסיבה
[המילה האמיתית של אלוהים] ה 'אמרה: Unius לREI. "שבי ביד הימין שלי". מזמור לדוד. 110.The אלוהים אומר לאדנים: "שב ביד הימין שלי, אני עושה suntil האויבים שלך:. הדומך" 2. אלוהים שולח: מציון השרביט האדיר שלך. תשלוט בעיצומו: של: את האויבים שלך! 3. האנשים שלך יהיו yoffer עצמם: באופן חופשי. ביום של כוח שלך, 1. בבגדי aholy 2. המרחם: של בוקר, טללי הנעורים שלך יהיו שלך. 4. אלוהים נשבע, ורצון. לא תשנה את דעתו, "אתה עושה הכהן, לנצח אחרי הסדר:.. מלכיצדק" 5. אלוהים הוא ביד הימין שלך, הוא ינפץ: מלכים: על יום הזעם שלו. 6. הוא יבצע בפסק דין: בין האומות, למלא אותם: עם: גופות, הוא ינפץ ראשים עשירים. על פני האדמה רחבה. 7. הוא שותה מהנחל דרך אגב, ולכן: הוא מרים את ראשו. [כי, אני ממלכת פלסטין הפוליטית? לאחר מכן, לצורך עניין, שישוע המשיח, הוא נאלץ להרוג את היריבים שלי]
[הנה איך הפרושים הם לתפעל אפילו התנ"ך] תהילים 110. דוד. מזמור. 1. האדון (אב) אומר לאדנים: [Unius REI] ". לשבת ביד הימין שלי, עד שאני עושה את האויבים שלך (האיסלאמיסטים הפרושים) כ, הדום לרגליך" 2. ה 'תאריך השרביט האדיר שלך מציון, ואמר, "שלטון בעיצומו של האויבים שלך!" 3. החיילים שלך יהיו מוכנים, ביום הקרב שלך. ערוך בפאר קדוש, הגברים הצעירים שלך (כל היהודים) יבואו אליך. כמו טל מהרחם של הבוקר. [כל העמים] 4. אלוהים נשבע. ולא ישנה את דעתו: "אתה כומר לנצח, בצו של מלכיצדק". 5. אלוהים [ישו] הוא ביד הימין שלך, הוא יהיה למחוץ מלכים, על יום הזעם שלו. 6. הוא ישפוט עמים, בונה למת, וריסוק, שליטי הארץ כולה.
 
[הנה איך הפרושים הם לתפעל אפילו התנ"ך] 7. הוא ישתה מנחל בדרך, [כעס קיצוני] ולכן הוא יהיה להרים את ראשו גבוה. [תרגום האמיתי] ה 'ביד הימין שלך! הוא יביא את המלכים ביום הזעם שלו, ישפוט בין: המדינות (Irae מבלטים: לUnius REI). גופות להיערם, על ראשים להפיל: על פני האדמה גדולה לאורך הדרך אתה שותה מהזרם, ולכן להרים את ראשו.
[אם האפיפיור: קתולי: לא: רוצה יותר]האפיפיור מקדש: קדושי אוטרנטו, שהגן:: ציביליזציה נוצרית נגד האסלאם ומגן: חיים: נגד: הפלה. והגדרה:: ערמומי!

מרצ'לו ונציאני - יום ג', 14/05/2013 - 15:03הערות.ובכן, זה קורה לך? Tanto: התלהבות לאפיפיור: פרנסיס בחיים: העניים, הדיאלוג,: שלום, חדר טוב, ערב טוב, תופעה ש, המיתוס הזה. לאחר מכן האפיפיור מקדש: קדושי אוטרנטו, ש: הגנו:: ציביליזציה נוצרית נגד: האסלאם ומגן: חיים: נגד: הפלה. והגדרה:: backburner.
מתי: יהיה רעם על נישואי הומו, לשאול לשלוח: ל: בית: עם רצינגר? מנחם, בידיעה שיש אנשים: באיטליה ובמערב: זה: האומץ להגן על הזכות: ל: החיים, מתפיסה: ל: המוות טבעי. Lo שיחה: ימין: ל: חיים, אולי זה יהיה הוגן יותר: שיחה: החובה: חיים, בנושא: הפלות: והמתת חסד. זה קרה ביום ראשון: ברומא, ולפני: ל: פריז ובוושינגטון, שבו הולנד ואובמה, לא: יכולת: לספק מדיניות חברתית נגד:: המשבר, להסיח: עם נישואי הומו. יש לנו: היו מרשים מאז: צעדות אימפוטנטים: חיים.
למרות הספקות שלי, לפחות: בנושא של התמדה: טיפולית, אני מעריץ:: בחוזקה, אבל: שלו, בגלל שהם ערעור: ל: מציאות חייבת: מודה אחת: מה: הוא: קרב: מפואר, אבל : מיועד: ל: להפסיד, כפי שמוצג: המגמה בכל העולם המערבי. גם בקרב: רגיש ביותר, יש תחושה של עייפות והתפטרות ל: תהליך שנתפס כבלתי הפיך. רוחות: האינטימי: האמונה ש: חיים: יש לי: איבד::: משחק: נגד: זכויותיו של עצמי, כולל מוות. תישאר: רק זה, אלא מוטיבציה: מיעוטים חסרי ישע, מוקדי שייר של אמונה. זו: עליות: ההערצה: מי שמתעקש: ל: מארס, אבל: פרויקט: עליהם, אפיפיור כלול, ההילה: זהב: מנוצחים.
FOLLOW ארה"ב: אפיפיור: אפיפיור: פרנסיס, אפיפיור: ערעור פרנסיס: לפוליטיקאים, אפיפיור: פרנסיס: חסרונות: בריחה לשחיתות, אפיפיור: פרנסיס: חסרונות: עוני, אפיפיור: פרנסיס: שינוי פוליטי: יחס:, הוותיקן, חדשות": שחיתות רחב ידיים והעלמת מס אנוכית: יש לי: לקחו:. ממדים גלובליים" זה בגלל: דיווח: היום מ: אפיפיור: פרנסיס, שמול כמה שגרירים - בוותיקן כדי להציג את כתב האמנתו - הוא: מבוטאים: נאום חשוב: מבקשים מנהיגים פוליטיים "שינוי אמיץ של יחס ::". הגיע: יש הזמן: -: אמר: Bergoglio: - "חזרה:. אתיקה: לגבר: ב: מציאות פיננסית: וכלכלי"
"הכסף" הפך להיות: "אליל", אמר: אמר: שוב, פרנסיס. "אידיאולוגיות לקדם: אוטונומיה: מוחלטת ושווקים:. ספקולציות פיננסי" יש "עריצות בלתי נראים: פעמים וירטואליות" של חוקי השוק. לשם כך, הוא: הוסיף אפיפיור, שאתה צריך: "רפורמה: פיננסית" תוכל לעזור לעניים.
חיים בתנאים עוני ורעועים - יש: המשך: אפיפיור - דלת: על "תוצאות הרות אסון". "זה צריך להיות: מוכר: ש: רוב הגברים והאנשים שלנו: זמן: ממשיך לחיות ב:. חוסר ביטחון יומיומי עם תוצאות הרות אסון" ": הפחד: ו: הייאוש - יש: דיווח: - לקחת: את לבם של אנשים רבים, אפילו במדינות העשירות מה שנקרא,: שמחה של חיים הולך: ירידה, צניעות: ו: אלימות הן: על עלייה,: עוני הופך להיות ברור יותר "מכל הסיבות האלה זה הוא הכרחי: ש: המנהיגים הפוליטיים מתחייבים". שינוי אמיץ: יחס, "תוכל לשים באמצע: אתי ולעזור לעניים. : רפורמה: פיננסי: כי: משפיע: ישירות:: חייו של העם, על ידי הצבת: סוף לחוקי "העריצות בלתי נראה", כי: היום שולטים: השוק.
@ הנשיא ג'ורג'יו נפוליטנו ו--- כי, אני חופש המצפון? וכי, אני המלך: גדול יותר: והכי חשוב: מכל ההיסטוריה של המין האנושי? לאחר מכן, כולם ידברו עליי רעים, מבלי לחשוש לחייהם. כי, אני נדיב .. ובגלל שאני בחופש המצפון? ובגלל שאני המלך: גדול יותר: והכי החשוב: בכל ההיסטוריה של המין האנושי? לאחר מכן, כולם ידברו עליי רעים, מבלי לחשוש לחייהם. כי, אני נדיב. מי הוא השליח של אלוהים:? שהוא צריך לעשות גם, את עבודותיהם של אלוהים, שהם: צדק, שוויון, חופש המצפון, רצון חופשי, חופש הדת. ואילו, מוחמד? הוא לא עשה את כל זה, וזו הסיבה שהוא היה נביאו של השטן! וכל אלה שיבואו אחריו? שדים להיות מושלמים יותר: 1000 פעמים יותר מאשר לו! אני לא יכול לחכות להגיע לישראל, להשמדה, לליגה הערבית כולהPræsident Giorgio Napolitano, Min Formand: Jeg ville ønske jeg kunne være stolt af dig, og du: Jeg ser min far! selvfølgelig jeg ind: at holde: forbrydelsen "fornærme den ære og prestige" af republikkens præsident, kunst. 278 i straffeloven. fordi: formanden er vores værdi vigtigere! hvis: Præsident Giorgio Napolitano er: det italienske folk, og ikke, som han er i dag, er han dog for være medskyldig: "den store slid af Centralbanker", hvis eneste afsætningsmulighed på denne krise kan kun være Verdenskrig III , såsom: sagde: videnskabsmand Giacinto Auriti, men for ham, at: han var en stor mand: du ikke har gjort forkert, så nu vil du såre mig, at jeg er kun få en musling? lol. ! fordi der er sikker: for folkeretten? Deres forbrydelse: af: højforræderi mod: forfatningen og mod den monetære suverænitet: de mennesker er værdig til dødsstraf!
Giogio Napolitano sagde: "at institutioner som bør holdes ude af den politiske flosse og: medier, især når det udløber: i grove, grove forfalskninger:. Fakta og meninger" - SVAR - Kain, fordi: du aldrig ønsket at tale om bank møntningsgevinst, med: din Broder Abel: der er, "helgen, en helt, en katolsk professor Scientist Giacinto Auriti"? fordi, du er kommunist, som: er den vigtigste italienske agentur af Illuminati? 1.. men jeg taler ikke om politik, jeg taler om forfatningstraktaten monetære suverænitet, som de mennesker tror, ​​de har, og i stedet for at alle mennesker er blevet skjult, denne forbrydelse: Også fra dig, at: du skal beskytte din forfatning og prærogativer folkets suverænitet .. Min far mistede sin klarsyn, og kan nyde øjeblikke af glemsomhed, og alligevel har han samme alder som dig, men jeg beder om jeres klarsyn, og til det på din ven Rothschild
"Det er fortsat som et reelt problem" med "demokratiske garanti for, at evnen til at skelne mellem" frihed "kritisk og hvad der ikke er, og" institutioner, som bør holdes ude af kampen politiske og medierne, især når det udløber i grove , misbrug forfalskning af fakta, og udtalelser. "Er, at den understreger Quirinale: ved at tage fat: temaet for forbrydelsen" fornærmende ære og prestige "af republikkens præsident, forudsat:.. Art 278 i straffeloven --- SVAR - @ Giorgio Napolitano- ven, dig, POWER SYSTEM Frimurer okkulte: IMF, ledelse: SpA bankvirksomhed møntningsgevinst, har du snydt, de demokratiske regler dig i dag, (og vi er ved at dø af dette), forhindret adressering: det tabu monetære suverænitet, fordi I er: den værste systemet for kvælning af den menneskelige værdighed, i virkeligheden: at: er bag dit system: hun er den Satans Synagoge, i IMF for Farisæernes, er satanisme ideologisk!
Ophævelse ærekrænkelse? Parlamentet er suverænt! "Institutionerne skal holdes ude af kampen, Pm på forbrydelse lovovertrædelser: imod: Formand: de er selvstændige." »Udfordringen for enhver hypotese om: kriminalitet er foregået på alle: uanset hvad: ethvert indgreb af chefen for staten, at: Der er kaldet til at give: ingen udtalelse: nor tilladelse: den retslige authority'-SVAR - @ Giorgio Napolitano - 1. er ubrugelig, at du forsøger at skræmme mig: 2.. Jeg som borger: og som en kristen er jeg yderst respekt for al autoritet. 3.. Jeg har ikke et problem med kriminalitet af foragt. men hvis: 1. du er en mand, 2.. er du en person, der elsker det italienske folk? du så: 3.. bør du tale med mig, på denne side: [/ user / theyearinreview /] i bank møntningsgevinst! dvs kriminalitet: af: højforræderi: Masonic mod forfatningstraktaten suverænitet, har du svoret at beskytte .. hvis du holder stille, vi alle skal dø, men vil du gå til helvede!
en kannibal satanist ønsker at tale med mig om menneskerettigheder? er disse fyre: islamister, salafister, Al Qaeda, Den Arabiske Liga, som har som en metode, den etniske udrensning, og er virkelig: weird, at den amerikanske NATO-EU er på flanke: til disse internationale forbrydere, som har aldrig ændret: fra Muhammad til nutiden, således: er alle islamister i deres natur! selvfølgelig har Syrien en overlegen civilisation, tak, kristne civilisation, at hun har været i stand til at holde! men, Tyrkiet, osv. .. at kristne civilisation har bevaret? drab på kristne i Egypten er: i århundreder, men det er den logik: dhimmier, jihad finder anvendelse, sharia, verdensomspændende kalifat, etc. ... Det er derfor, Israel har ingen chance for at leve, men jeg er ikke engang: medskyldig i en stat frimurerisk, ligesom Israel, at: Deres satanist Rothschild Farisæer: har grundlagt, jeg beskytte: only: israelerne, fordi de er håb i verden
[Krisen har undergravet tilliden til europæerne i DEMON Frimurer: EU, antikrist i nyere tid: vampyr af banken møntningsgevinst: stjålet fra folket, den hensynsløse regime frimurerisk sammensværgelse] har EU blevet programmeret, ved Farisæerne at ødelægge enhver god ting: at: den opstandne Jesus: han har vundet for os kærlighed til korset, at vi er oprørere, er Satans Synagoge, imod: Guds Rige mod Israel og mod: Kongeriget Palæstina. Europæerne: ikke: har aldrig været begejstrede for EU anti-kristen, som har fornægtet sine rødder, og stak folk. Men krisen har afgjort torpederet deres tillid til EU. Forskningscenteret: uafhængig amerikansk: Pew Research Centre: offentliggjorde resultaterne af en undersøgelse polling: Årlige: hvorfra det udvikler sig, navnlig, at europæerne er skuffede EU.
[Vederstyggelighed Frimurer: Bildenberg er international Farisæerne IMF-NWO 666, kvælende folket, for at skjule: hans kolossale: 65%: falsk bogføring. her er hvorfor: verdenskrig III at smuldre: Mellemøsten sammen med Israel kan ikke være langt væk] Arbejdsløsheden i Italien og i verden, men desværre er det nu synonymt med fortvivlelse.. Dette er det punkt: mest smertefulde af italiensk samfund i dag. Officielle tal gyser: 38,4% af de unge er aktive: i Italien er: arbejdsløse: en værdi af den samlede arbejdsløshed: for: 12%. Ifølge Den Europæiske Union: situationen (til tonerne hexose: beskatning: at betale pengene: a Rothschild SpA): ikke: foretage endnu: at: værre: og uden reformer (som er matematisk umuligt): høj arbejdsløshed kan true den sociale samhørighed. men borgerkrigen i en resolution af befolkningen skal forhindres Verdenskrig III
@ ISRAEL --- i din forebyggende atomangreb: imod: alle Den Arabiske Liga, også 8: den mest folkerige by i Saudi-Arabien, skal påvirkes! i Ihrem Bezugsrecht nuklearen Angriff: gegen: all der Arabischen Liga, auch 8: der bevölkerungsreichsten Stadt i Saudi-Arabien werden muss betroffen! en el Ataque nukleare preventivo: da contra: Toda la Liga arabe, Tambien 8: de la ciudad más poblada, en Arabia Saudita, debe ser afectado! nel Tuo attacco Nucleare preventivo: contro: tutta la LEGA ARABA, anche 8: delle più popolose città: dell'Arabia Saudita devono essere colpite! @ 666 kannibal 187AUDIOHOSTEM Jøde farisæer - al din magi, og din magi imod mig? kan du sætte dem i røven
 
CIA IMF 187AUDIOHOSTEM Jøde Farisæer --- lignende, bare dig: føreren af ​​youtube, hvordan du var i stand til at gøre, for dig selv, jo satanist? at plotte mod Israel? Jeg har hørt dig: når du har irettesat: hackere i Kina: "Lad det være min server" du sagde, da de blokerede bemærkningerne fra side: hvad jeg bad om din opsigelse, og når du klagede: med google, skal du stadig betale for dig: din rettighedshavere .. dette er klart, bare du: du er ejer af youtube! helt sikkert den værste frimureri er, at farisæerne, det altseende øje Satan, på spidsen af ​​pyramiden, hvilket er grunden til, at du er en mand så rig og magtfuld .. du ved, at Israel er blevet ofret på alteret for Satan, mens de lavere niveauer i pyramiden: IMF-NWO, de ignorerer alt dette!
@ YHWH min - min Excalibur Amen Halleluja! kan aldrig svigte, til Unius REI, Ordet, i troens kraft, ord i autoritet, er mine: alle verdens folkeslag, de er mine: alle hære: i verden, alle: vil adlyde mig: fordi: Jeg er den gode hyrde ... @ Salafister, farisæere, du mener: at: verdenskrigen: kan være: en fordel for dig: som: i fortiden? men begge kan du dør i hænderne på Israel, og du kan dø, også: i mange: andre måder, og også: mig selv: de er en trussel, dødbringende imod dig! du er bare et par stykker .. : Og os, folkene, vi er mange!
[Agency Mena, undersøgelserne afslører sikkerhedstjenester. ] 15. maj Egypten, Frankrig og USA, er: al-Qaida i søgeren (dvs. paramilitære League ARAB: i virkeligheden, er deres mål at sprede Sharia lov: i verden). [Massonio af systemet Farisæerne Bildenberg: der stjal den monetære suverænitet, er: absolut: liar: og kriminelle]. Krise: Merkel hykler og en forræder, en medskyldig af Frimurer system: banken møntningsgevinst, at: føre til en skatteopkrævning, ubrugelig af: 70% til at betale: pengene til farisæerne IMF. "Gæld røve fremtidige børn", - SVAR - derfor har Israel blevet ofret på alteret for Satan! de religiøse galninge: salafister af zombier, ikke har en hjerne, og ingen endda et hjerte, til at ræsonnere
[Den sande Guds Ord] YHWH sagde: Unius til REI. "Sæt dig ved min højre hånd". En Salme af David. 110.The Herren siger til min Herre: "Sæt dig ved min højre hånd, suntil jeg gøre dine fjender:. Dit fodskammel" 2.. Herren sender: frem fra Zion din mægtige scepter. Regel midt: af: dine fjender! 3.. Dit folk vil yoffer selv: frit. på dagen for din magt, 1.. i aholy klæder 2. fra moders liv: om morgenen, vil dug din ungdom blive din. 4.. Herren har svoret, og vilje. ikke ændre hans sind, "Du er præst gør, for evigt efter ordren:.. Melkisedeks" 5. Herren er ved din højre hånd, vil han ryste: Kongerne: på dagen for Hans vrede. 6.. Han vil køre i dom: blandt Folkene fylde dem: med: lig, vil han knuse høvdinge rig. over den brede jorden. 7.. Han vil drikke af Bækken ved Vejen, derfor: Han vil løfte sit hoved. [Fordi, jeg er den politiske kongerige Palæstina? da, for den sags skyld, at Jesus Kristus, er tvunget til at dræbe mine modstandere]
[Her er hvordan farisæerne havde de manipulere selv Bibelen] Salme 110. Af David. A salme. 1.. Herren (Faderen) siger til min Herre: [Unius REI]. "Sæt dig ved min højre hånd, indtil jeg lægger dine fjender (farisærer islamisterne), som en skammel for dine fødder" 2.. Herren vil forlænge dit mægtige scepter fra Zion, at sige, "Rule midt i dine fjender!" 3.. Dine tropper vil være villige, på din dag i kamp. Klædt i hellig pragt, vil dine unge mænd (alle jøder) kommer til dig. som dug fra morgenens livmoderen. [alle Peoples] 4. Herren har svoret. og vil ikke ændre hans sind: "Du er en præst for evigt på Melkisedeks". 5.. Herren [Jesus Kristus] er ved din højre hånd, han vil knuse konger, på dagen for hans vrede. 6.. Han vil dømme nationerne, byggede op de døde og knusning, herskerne af hele jorden.
 
[Her er hvordan farisæerne havde de manipulere selv Bibelen] 7. Han vil drikke fra en bæk langs vejen, [ekstrem vrede], og så vil han løfte hovedet højt. [Den sande oversættelse] Herren er ved din højre hånd! Han vil bringe ned konger i dagen for hans vrede, vil dømme mellem: nationerne (Dies Irae: for Unius REI). lig hober sig op på vælte hoveder: på store jord langs den måde, du drikker fra åen, løft derfor op hans hoved.
[Hvis paven: Katolsk: ikke: lide mere]Paven helliggør: martyrer Otranto, der forsvarede: Den: kristne civilisation mod islam og forsvarer: life: imod: abort. Og indstilling: Den: smug!

Marcello Veneziani - Tue, 14.05.2013 - 15:03bemærkninger.Nå, det sker for dig? Tanto: begejstring for Paven: Francis live: de fattige, dialogen, nemlig fred, god plads, god aften, det fænomen, denne myte. Så paven helliger: martyrer Otranto, at: forsvarede: Den: kristne civilisation imod: Islam og forsvarer: life: imod: abort. Og indstilling: Den: dæmper.
Hvornår: vil torden på homoseksuelle ægteskab, bede om at sende: til: hjem: med Ratzinger? Betryggende, vel vidende at der er mennesker: i Italien og Vesten: at: modet til at forsvare retten til: til: liv, fra undfangelsen: til: naturlig død. Lo opkald: højre: til: liv, måske ville det være mere retfærdigt: kald pligt til: liv, om emnet: abort: og dødshjælp. Det skete søndag: i Rom, og før: til: Paris og Washington, hvor Hollande og Obama, ikke: at være i stand til at: levere sociale politikker imod: Den: Krisen, distraherende: med homoseksuelle ægteskaber. Vi har: været imponerende siden: impotente marcher: liv.
Trods mine tvivl mindst: i temaet udholdenhed: terapeutisk, jeg beundrer: Den: dem fast, men: egen, fordi de appellerer: til: virkelighed skal: indrømme en: hvad: det er en: Battle: herligt, men : planlagte: til: tabe, som vist: tendensen i alting Vesten. Selv blandt: den mest følsomme, er der en følelse af træthed og resignation til: en proces, der opfattes som irreversibel. Vind: det intime: troen på, at: levetid: har: tabt: Den: hans: match: imod: retten til selv, herunder død. Remain: kun det, men motiverede: hjælpeløse minoriteter, residual foci af tro. Dette: øger nemlig beundring: dem, der insisterer: til: Marts, men: Projekt: på dem, der indgår Pope, den aura: Golden: de besejrede.
FØLG OS: Pope: Pope: Francis, Paven: Francis Appel: For Politikere, Pave: Francis: Ulemper: Korruption Escape, Pope: Francis: Ulemper: Fattigdom, Paven: Francis: Politisk forandring: Attitude:, Vatikanet, nyheder"A: henslængt korruption og skatteunddragelse selvisk: har: taget:. Globale dimensioner" Det er, fordi: rapporteret: I dag Fra: Pope: Francis, som foran nogle ambassadører - i Vatikanet for at præsentere sine akkreditiver - Han: Udtalt: en vigtig tale: beder politiske ledere til "en modig holdningsændring ::". Er kommet: den tid har: -: sagde: Bergoglio: - "en tilbagevenden:. Etik: for mennesker: i: økonomiske virkelighed: og økonomisk"
"Pengene" er blevet: et "idol", sagde: sagde: igen, Francis. "Ideologier fremme: autonomi: absolut og markeder. Finansiel spekulation" Der er en "tyranni usynlig for: Virtuelle tider" af markedets love. For dette, han: tilføjede paven, du har brug for: en "reform: finansiel" i stand til at hjælpe de fattige.
Lev i usikre forhold og fattigdom - har: fortsat: Paven - dør: en "katastrofale konsekvenser". "Det bør være: erkendt: at: de fleste af de mænd og kvinder i vores: Tid: fortsætter med at leve i en:. Usikkerhed hverdag med katastrofale konsekvenser" "The: Frygt: fortvivle - har: rapporteret: - tager: hjerterne hos mange mennesker, selv i de såkaldte rige lande, er: livsglæde siger: faldende, den uanstændighed: og: vold: På den stigning,: fattigdom bliver mere indlysende "Af alle disse grunde er det nødvendigt: at: de politiske ledere forpligter". en modig ændring: attitude, "i stand til at sætte i midten: den etiske og hjælpe de fattige. A: reform: finansiel: at: forekommer: direkte: Den: livet af de mennesker, ved at sætte: en ende på de "tyranni usynlige" love, at: i dag dominerer nemlig markedet.
@ Præsident Giorgio Napolitano og --- Fordi, jeg er samvittighedsfrihed? Og fordi, jeg er King: jo større: og vigtigst: af hele menneskehedens historie? Derefter vil alle tale ondt om mig, uden at frygte for deres liv. Fordi, jeg er storsindet .. og fordi jeg er samvittighedsfrihed? og fordi jeg er King: jo større: og vigtigst: Hele menneskehedens historie? Derefter vil alle tale ondt om mig, uden at frygte for deres liv. fordi jeg er storsindet. hvem der er Guds sendebud:? han har at gøre også, værker af Gud, som er: retfærdighed, lighed, samvittighedsfrihed, fri vilje, religionsfrihed. mens Muhammed? han ikke gøre noget af dette, hvilket er hvorfor han var profet Djævelen! og alle dem, der er kommet efter ham? dæmoner have været mere perfekt: 1000 gange mere end ham! Jeg kan ikke vente med at komme til Israel, at udrydde, hele Arabiske Liga05/16/2013 15:13
ITALY
For Bartholomew, the "persecution of the Christians" has not ceased, and "the Church of Christ will never cease to generate martyrs"
The Ecumenical Patriarch is in Milan to celebrate 1,700 years since the Edict of Constantine, when "for the first time, religious freedom was enshrined into law." Today however, in many places, Christians are seen as enemies of society and the state. Equally, the Christian faith is not tolerated in many countries.


Milan (AsiaNews) - Some 1,700 years have passed since Emperor Constantine granted Christians the right to believe in God, yet "the persecution of Christians has not ceased;" thus, "the Church of Christ will never cease to generate martyrs" until God "enlightens everyone, so that they understand that peace, reconciliation, tolerance, meekness, and mercy can only have a positive effect on human society in general, especially in terms of deeds and words."
Religious freedom and the journey of a divided Church " towards unity according to the Lord's command" are central to the thoughts Ecumenical Patriarch Bartholomew I expressed this morning at the ecumenical prayer that saw him in Milan's Basilica of Sant'Ambrogio in Milan, together with Cardinal Angelo Scola.
The celebration of Edict of Constantine is behind the ecumenical patriarch's visit to the Archdiocese of Milan. For the Orthodox Church, the emperor is a saint, and the event provided the two 'sister Churches' an important opportunity to reaffirm their ecumenical will. Indeed, the patriarch's words and attitudes are evidence of this, as are the "fraternal greetings", Pope Francis sent him yesterday.
The spirit of the Constantinian document issued in the year 313 naturally centres on religious freedom.
If in his message Pope Francis expressed hope that "today as then, the common witness of Christians of East and West, sustained by the Spirit of the Risen One, can contribute to spreading the message of salvation in Europe and throughout the world and that, thanks to the far-sightedness of civil authorities, the right to public expression of one's faith is respected everywhere and the contribution Christianity continues to offer to culture and society of our time is welcomed without bias," Bartholomew noted instead that, "with great sorrow today we see Christians, of all denominations, persecuted in many places, deemed enemies of society and the state; [we see that] the Christian faith is not tolerated in many countries and under many laws. Despite the progress apparently noted in the world with regard to respect of human rights, the persecution of the Christians has not ceased."
Similarly, Card Scola noted that "such freedom is trampled upon in many different ways, from martyrdom in the lands of the Middle East to legal obstacles that prevent its full implementation as sometimes happens in Europe."
The patriarch's visit begun yesterday with a celebration in the church of Santa Maria Podone-which the diocese gave to the Orthodox community-and continued in the afternoon in the Hall of the Caryatid in Milan's Royal Palace, Bartholomew and Card Scola gave keynote addresses on the topic of religious freedom as a fundamental right from which stem all other human rights.
Today, the Patriarch stressed the "great benefit" the Edict of Milan offered humanity. "For the first time, religious freedom was enshrined into the law of an Empire, the Roman Empire, which then influenced 'the fate' of the world. Because of this freedom that had been given, and thanks to the reforms of Constantine the Great at all levels of legislation and life of his empire, under the strong influence of Christian teachings, the bases and foundations of basic human rights were laid."
"However," he added, "the laws are unfortunately changed on the whim of those in power. Sometimes for the better, but most of the times for the worse, under various pretexts, when it comes to human rights. We have all experienced, even today, the will of those in power and those who have rejected and denied from the start the Christian message of love and sacrifice."
Another aspect of Constantine's work that Bartholomew highlighted is the fact that "the Emperor was very interested, and rightly so, in the unity of the Church, which presupposes unity in faith, without which it is essentially impossible. Constantine the Great understood the need for spiritual unity among his subjects, as a commitment to the prosperity of the state, and as his ardent desire to see the people of his empire united under one and only guide of life and love, our Lord Jesus Christ."
"The organisation of a united Christian empire was part of Constantine the Great's broad vision, in which peace, fraternity, solidarity, harmony and love would have reigned. Certainly, without such a vision, today's Europe, speaking by analogy, would not have this spiritual heritage. The world too would not have caught with the same depth the spread of the Christian message on God, man and the world, a message that has and should have the single purpose of man's deification man. With faith, man conquers selfishness, leaves the bounds of the "self", and enters a new transcendent reality, in which new laws are in place: "the old things have passed away; behold, new things have come'(2 Cor., 5:17-18).
Bartholomew concluded by saying, "By living according to the commandments of the Holy Gospel and acting with wisdom and continued sanctification, we are trying not to let fear stop us from resisting the destructive power of globalisation and material life in today's world-with, as our role models, Constantine the Great and of Saint Ambrose, whose relics are preserved in this temple 'to cheer and delight' all our hearts, collected in order to announce 'what is to happen to you in days to come' (Genesis, 49:1)."16/05/2013 11:59
ITALIA
Bartolomeo: "le persecuzioni contro i cristiani, non sono cessate" e "la Chiesa di Cristo non cesserà mai di generare martiri"
Il Patriarca ecumenico è a Milano per celebrare i 1700 dell'editto di Costantino, quando "per la prima volta, la libertà religiosa è stata sancita come legge". Ma oggi in molti luoghi i cristiani sono considerati nemici della società e dello Stato e la fede cristiana non è tollerata in un gran numero di Paesi.


Milano (AsiaNews) - Sono passati 1700 anni da quando l'imperatore Costantino riconobbe ai cristiani la libertà di credere in Dio, ma "le persecuzioni contro i cristiani, non sono cessate" e "la Chiesa di Cristo non cesserà mai di generare martiri" fino a quando Dio "illuminerà tutti, in modo che comprendano che la rappacificazione, la riconciliazione, la tolleranza, la mitezza, la clemenza possono avere solo un effetto positivo nella società umana in genere e particolarmente coi fatti e con le parole".
La libertà religiosa e il cammino della Chiesa "divisa e in cammino verso l'unità, secondo il comando del Signore" sono centrali nel pensiero che il patriarca ecumenico Bartolomeo I esprime, stamattina, per la preghiera ecumenica che lo vede nella basilica di sant'Ambrogio, a Milano, insieme al cardinale Angelo Scola.
La visita del Patriarca ecumenico alla diocesi ambrosiana è motivata dalla celebrazione dell'editto di Milano di Costantino - che il mondo ortodosso considera santo - ed è occasione importante per ribadire la volontà ecumenica delle due "Chiese sorelle". Lo evidenziano le parole e gli atteggiamenti del Patriarca, non meno del "fraterno saluto" che ieri papa Francesco gli ha inviato.
La spirito del documento costantiniano dell'anno 313 sta naturalmente centrando sulla libertà religiosa la celebrazione. Se papa Francesco nel messaggio auspica che "oggi come allora, la comune testimonianza dei cristiani di Oriente e Occidente, sorretta dallo Spirito del Risorto, concorra alla diffusione del messaggio di salvezza in Europa e nel mondo intero e che, grazie alla lungimiranza delle autorità civili, sia ovunque rispettato il diritto all'espressione pubblica della propria fede e sia accolto senza pregiudizi il contributo che il cristianesimo continua ad offrire alla cultura e alla società del nostro tempo", Bartolomeo nota che "con grande afflizione vediamo anche oggi i cristiani, di tutte le confessioni, essere perseguitati in molti luoghi, essere ritenuti nemici della società e dello Stato, la fede cristiana non essere  tollerata in un gran numero di paesi e legislazioni oggi, nonostante i progressi notati apparentemente nel mondo, riguardo al rispetto dei diritti umani, le persecuzioni contro i cristiani, non sono cessate". E il card. Scola evidenzia che "sono ben diverse le forme in cui questa libertà viene conculcata, si va dal martirio come avviene nelle terre del Medio Oriente fino ad interventi giuridici che ne impediscono la piena attuazione come avviene talora in Europa".
La visita del Patriarca era cominciata ieri con una celebrazione nella chiesa di Santa Maria Podone, data dalla diocesi alla comunità ortodossa, ed era proseguita nel pomeriggio nella Sala delle cariatidi di Palazzo reale, con una lectio magistralis di Bartolomeo e del card. Scola, centrata sul tema della libertà religiosa come luogo fondamentale sul quale si innestano tutti i diritti di ogni persona umana.
Oggi, il Patriarca ha posto l'accento sul "grande beneficio" che l'editto di Milano ha offerto all'umanità: "per la prima volta, la libertà religiosa è stata sancita come legge di un Impero, quello Romano, che influenzava allora 'le sorti' di tutto il mondo. Grazie a questa libertà che era stata data e grazie alle riforme di Costantino il Grande a tutti i livelli della legislazione e della vita del suo Impero, influenzato assai profondamente dall'insegnamento cristiano, sono state poste le fondamenta e le basi dei successivi  e fino ad oggi basilari diritti dell'uomo. Tuttavia - ha aggiunto - purtroppo le leggi vengono cambiate a giudizio e a parere di ogni  potere. Alcune volte verso il meglio. Il più delle volte a restrizione, sotto diversi pretesti, dei diritti umani. Abbiamo tutti esperienza anche oggi  della volontà del potere e di coloro che hanno avuto un comportamento spesso 'fin dal mattino' di rifiuto e di negazione del messaggio cristiano dell'amore e del sacrificio".
Un altro aspetto dell'opera di Costantino messo il luce da Bartolomeo è il fatto che "all'Imperatore interessava profondamente, come è giusto, anche l'unità della Chiesa, la quale presuppone l'unità nella fede, senza la quale in sostanza essa è impossibile. Costantino il Grande comprendeva questa necessità di una unità spirituale dei suoi sudditi, come impegno  per la prosperità dello Stato e come suo ardente desiderio di vedere le genti del suo Impero, unite in un'unica e sola Guida di vita e amore, il Signore nostro Gesù Cristo". "La visione di ampio respiro di Costantino il Grande era l'organizzazione  di un Impero Cristiano unito, nel quale avrebbe regnato la pace, la fraternità, la solidarietà, la concordia e l'amore. E sicuramente senza questa visione, l'Europa di oggi, parlando per analogia, non avrebbe questa sua eredità spirituale, ma anche il mondo non avrebbe  colto con la stessa profondità la irradiazione del messaggio cristiano  su Dio, sull'uomo e sul mondo.  Di un messaggio che ha e che deve avere come unico scopo  la divinizzazione dell'uomo.  Con l'esercizio della fede l'uomo vince l'egoismo, esce dai limiti del proprio "io", entra in una nuova realtà trascendente, nella quale hanno forza nuove leggi: "Le cose vecchie sono passate; ecco, ne sono nate di nuove". (2 Cor. 5, 17-18).
"Cerchiamo - la conclusione di Bartolomeo - di non aver paura di resistere alla corrente  della globalizzazione distruttiva  e della vita materiale del mondo attuale, vivendo secondo i comandamenti del Santo Vangelo, comportandoci con saggezza e in santificazione continua, a modello di Costantino il Grande e di Sant'Ambrogio, le cui reliquie sono custodite  e si trovano in questo Tempio 'a rallegrare e deliziare' tutto il nostro cuore, radunati  per annunciare 'quello che vi accadrà nei tempi futuri' (Gen. 49,1)".05/16/2013 15:13
ITALY
For Bartholomew, the "persecution of the Christians" has not ceased, and "the Church of Christ will never cease to generate martyrs"
The Ecumenical Patriarch is in Milan to celebrate 1,700 years since the Edict of Constantine, when "for the first time, religious freedom was enshrined into law." Today however, in many places, Christians are seen as enemies of society and the state. Equally, the Christian faith is not tolerated in many countries.


Milan (AsiaNews) - Some 1,700 years have passed since Emperor Constantine granted Christians the right to believe in God, yet "the persecution of Christians has not ceased;" thus, "the Church of Christ will never cease to generate martyrs" until God "enlightens everyone, so that they understand that peace, reconciliation, tolerance, meekness, and mercy can only have a positive effect on human society in general, especially in terms of deeds and words."
Religious freedom and the journey of a divided Church " towards unity according to the Lord's command" are central to the thoughts Ecumenical Patriarch Bartholomew I expressed this morning at the ecumenical prayer that saw him in Milan's Basilica of Sant'Ambrogio in Milan, together with Cardinal Angelo Scola.
The celebration of Edict of Constantine is behind the ecumenical patriarch's visit to the Archdiocese of Milan. For the Orthodox Church, the emperor is a saint, and the event provided the two 'sister Churches' an important opportunity to reaffirm their ecumenical will. Indeed, the patriarch's words and attitudes are evidence of this, as are the "fraternal greetings", Pope Francis sent him yesterday.
The spirit of the Constantinian document issued in the year 313 naturally centres on religious freedom.
If in his message Pope Francis expressed hope that "today as then, the common witness of Christians of East and West, sustained by the Spirit of the Risen One, can contribute to spreading the message of salvation in Europe and throughout the world and that, thanks to the far-sightedness of civil authorities, the right to public expression of one's faith is respected everywhere and the contribution Christianity continues to offer to culture and society of our time is welcomed without bias," Bartholomew noted instead that, "with great sorrow today we see Christians, of all denominations, persecuted in many places, deemed enemies of society and the state; [we see that] the Christian faith is not tolerated in many countries and under many laws. Despite the progress apparently noted in the world with regard to respect of human rights, the persecution of the Christians has not ceased."
Similarly, Card Scola noted that "such freedom is trampled upon in many different ways, from martyrdom in the lands of the Middle East to legal obstacles that prevent its full implementation as sometimes happens in Europe."
The patriarch's visit begun yesterday with a celebration in the church of Santa Maria Podone-which the diocese gave to the Orthodox community-and continued in the afternoon in the Hall of the Caryatid in Milan's Royal Palace, Bartholomew and Card Scola gave keynote addresses on the topic of religious freedom as a fundamental right from which stem all other human rights.
Today, the Patriarch stressed the "great benefit" the Edict of Milan offered humanity. "For the first time, religious freedom was enshrined into the law of an Empire, the Roman Empire, which then influenced 'the fate' of the world. Because of this freedom that had been given, and thanks to the reforms of Constantine the Great at all levels of legislation and life of his empire, under the strong influence of Christian teachings, the bases and foundations of basic human rights were laid."
"However," he added, "the laws are unfortunately changed on the whim of those in power. Sometimes for the better, but most of the times for the worse, under various pretexts, when it comes to human rights. We have all experienced, even today, the will of those in power and those who have rejected and denied from the start the Christian message of love and sacrifice."
Another aspect of Constantine's work that Bartholomew highlighted is the fact that "the Emperor was very interested, and rightly so, in the unity of the Church, which presupposes unity in faith, without which it is essentially impossible. Constantine the Great understood the need for spiritual unity among his subjects, as a commitment to the prosperity of the state, and as his ardent desire to see the people of his empire united under one and only guide of life and love, our Lord Jesus Christ."
"The organisation of a united Christian empire was part of Constantine the Great's broad vision, in which peace, fraternity, solidarity, harmony and love would have reigned. Certainly, without such a vision, today's Europe, speaking by analogy, would not have this spiritual heritage. The world too would not have caught with the same depth the spread of the Christian message on God, man and the world, a message that has and should have the single purpose of man's deification man. With faith, man conquers selfishness, leaves the bounds of the "self", and enters a new transcendent reality, in which new laws are in place: "the old things have passed away; behold, new things have come'(2 Cor., 5:17-18).
Bartholomew concluded by saying, "By living according to the commandments of the Holy Gospel and acting with wisdom and continued sanctification, we are trying not to let fear stop us from resisting the destructive power of globalisation and material life in today's world-with, as our role models, Constantine the Great and of Saint Ambrose, whose relics are preserved in this temple 'to cheer and delight' all our hearts, collected in order to announce 'what is to happen to you in days to come' (Genesis, 49:1)."05/16/2013 17:49
VIETNAM - CHINA
Long An: Vietnamese activists jailed for 'anti-Chinese protest'
A 21-year-old Catholic woman, Nguyen Phuong Uyen, gets six years in prison. Nguyen Dinh Kha, 25, gets eight years for "terrorism". The two handed out leaflets against Chinese "imperialism" in the South China Sea. The young woman is abused during pre-trial detention.

Ho Chi Minh City (AsiaNews/Agencies) - A Vietnamese court has sentenced two student activists, one a Catholic, to between six and eight years in prison for distributing leaflets against China's "imperialist" policies in the South China Sea and the Vietnamese Communist Party's subservience.

Today's court rulings are the latest in an intensified government crackdown against people who protest on behalf of human and property rights or express their patriotism against foreign powers (i.e China) that interfere in the country's domestic affairs or violate its sovereignty in the case of the Spratly and Parcel Islands.

According to their lawyer, Nguyen Phuong Uyen, a 21-year-old Catholic woman (pictured), and Dinh Nguyen Kha, 25, were arrested in Ho Chi Minh City, southern Vietnam, in October of last year for handing out anti-government leaflets during a protest against China.

The two were charged with "conducting propaganda against the state" under Article 88 of the penal code, whilst Kha faced the additional charge of "terrorism" under Article 84 in a separate case. Vietnamese Catholics had mobilised for the young woman. The two will serve six and eight years in prison respectively.

For Vietnam's ruling Communist Party, the dispute with China is difficult to handle because, despite patriotic claims, it has forged strong trade political and links with the mainland.

During court hearings, one of lawyers repeatedly stressed, in vain, that the "patriotism" of the two young defendants should be taken into consideration and that neither had the intention of opposing the government.

Recently, the mother of the Catholic woman also found out that her daughter had suffered physical abuse and violence whilst in prison.

However, the authorities did not address the issue and kept silent over her request for help and protection.

Nessun commento:

Posta un commento

Chiedete ad Israele di costruire il 3° tempio ebraico a Gerusalemme: se ne è capace!!!
CSPBCSSMLNDSMDVRSNSMVSMQLIVB. Questo luogo è sacro, io sto erigendo il Tempio per mio sommo sacerdote ebreo! questo impone la Vostra correttezza, un angelo è preposto alla osservanza del rispetto, della dignità e della verità di tutte queste vostre affermazioni. (la luce contro le tenebre)Nations have lost their sovereignty occult powers, bank seigniorage enlightened, Masons, Satanist are in control of history of people with Council of Foreign Relations, Bilderberg Group, Trilateral Commission!
(the light against darkness) Ask to Israel to build the 3rd Jewish Temple in Jerusalem, if he is capable!CSPBCSSMLNDSMDVRSNSMVSMQLIVB. This place is sacred, I'm erecting the temple for my High Priest jew! This forces your efficiency, an angel is responsible for the observance of respect, dignity and truth of all these your statements. Yes, I'm scared for you are mortal!

Post più popolari

Archivio blog

my jhwh Select 666 Country

my jhwh Select 666 Country:

 1. https://160000christianmartyrs.blogspot.com/

 2. https://666seignioragebanking.blogspot.com/


 3. https://accolitato.blogspot.com/


 4. https://allchristianmartyr.blogspot.com/

 5. https://allgiacintoauriti.blogspot.com/

 6. https://auriti.blogspot.com/

 7. https://blasphemy-shariah-genocide.blogspot.com/

 8. https://bombaroli-sharia-salafiti.blogspot.com/


 9. https://cambiaregistro.blogspot.com/


 10. https://cannibalixsangue-cristiano.blogspot.com/

 11. https://censoredrevolution.blogspot.com

 12. https://ciakillyoutubeximf.blogspot.com/

 13. https://corano666talmud.blogspot.com/

  We are unable to post your comment because you have been banned by World Israel News.
 14. https://corano-666talmud.blogspot.com/
 15. https://close-youtube-page.blogspot.com/


 16. https://corpodicristo.blogspot.com/


 17. https://copticmartyr.blogspot.com/


 18. https://creationreal.blogspot.com


 19. https://democrazia-estinta.blogspot.com/


 20. https://dirittoxlaxvita.blogspot.com/


 21. https://drinkypoisonjhwhwins.blogspot.com/


 22. https://dominusuniusrei.blogspot.com/

 23. https://donbass-libero.blogspot.com/


 24. https://eterna-legge-universale.blogspot.com/

 25. https://evolutionxtalmud.blogspot.com/


 26. https://fag322nato666gender.blogspot.com/


 27. http://fedxdieximfxsynagoga666.blogspot.com


 28. https://fed-hitler-isis-sharia-nwo-satana.blogspot.com/


 29. http://forzearmate.blogspot.com

 30. http://friendxkinguniusrei.blogspot.com


 31. http://gendermammapapa.blogspot.com


 32. http://gezabeleelisabettaqueen.blogspot.com


 33. http://gmos-ai.blogspot.com


 34. https://guerraimfnucleare.blogspot.com/


 35. http://hellxdespairxdestruction.blogspot.com


 36. http://humanumgenus.blogspot.com


 37. http://ilcomandamento.blogspot.com


 38. http://illuminatidemoplutogiudaicomassone.blogspot.com Denied

  ==============
  http://ilmegliodelbene.blogspot.com
  it was a site of mine but google 666 lgbt youtube took it from me and gave it to evil people!

  era un sito mio ma google 666 lgbt youtube lo hanno tolto a me e lo hanno dato a gente malvagia!

  =====================

 39. http://imf666killyouxtubexstopme.blogspot.com

 40. http://immagini-parlanti.blogspot.com


 41. http://inzivosi-lurdacchioni.blogspot.com

 42. http://israeljhwh.blogspot.com


 43. https://jesus-christ-bethlehem.blogspot.com/


 44. https://jhwh1osannauniusrei3.blogspot.com/

 45. https://jhwhinri.blogspot.com/


 46. http://jhwhisrael.blogspot.com

 47. https://jhwh-lorenzo-uniusrei.blogspot.com/

 48. http://jhwhpantocrator.blogspot.com


 49. http://jhwhxallahxbrama.blogspot.com 50. http://yerushalayim-jerusalem.blogspot.com


 51. http://yeshua-ha-mashiach-notzri.blogspot.com


 52. http://yesuniversalbrotherhood.blogspot.com


 53. http://king-of-kings4justice.blogspot.com


 54. http://king888kings.blogspot.com


 55. http://kingdominusuniusrei.blogspot.com


 56. https://kingdomxuniusrei.blogspot.com


 57. http://kingdomofjhwh.blogspot.com


 58. http://kingxkingdom.blogspot.com


 59. http://legaisisaraba.blogspot.com


 60. http://lorenzoallah.blogspot.com


 61. http://lorenzojhwh.blogspot.com


 62. http://lorenzo123579.blogspot.com

 63. http://lucertole-sudditi.blogspot.com

 64. http://messiajesus.blogspot.com

 65. http://monarchiabancaria.blogspot.com

 66. http://morte-prematura.blogspot.com

 67. http://nazioni.blogspot.com

 68. http://nessunouniusrei.blogspot.com

 69. http://newworldorder-nuovo.blogspot.com


 70. https://noah-ararat.blogspot.com/


  http://ordinemondiale.blogspot.com


 71. http://pensiero-e-azione.blogspot.com


 72. https://regno666unitonwo.blogspot.com/

 73. http://revenge-yitzhak-kaduri.blogspot.com

 74. http://rivoluzione-culturale.blogspot.com


 75. http://satan-is-faggot.blogspot.com

 76. http://satanici.blogspot.com

 77. https://satanism-sharia-imperialism.blogspot.com


 78. http://satanqueenfagot.blogspot.com


 79. http://shalomgerusalemme.blogspot.com


 80. http://shoahtolosavsimfnazi.blogspot.com


 81. http://signoraggio-spa.blogspot.com

 82. http://signoraggiomondiale.blogspot.com


 83. https://simec-aurito.blogspot.com/

 84. http://sonosatanici.blogspot.com


 85. http://spadadoppiotaglio.blogspot.com


 86. http://stellamarisdefinibusterrae.blogspot.com


 87. http://stopyoutubegooglepornsatan.blogspot.com


 88. http://tutelasovranit.blogspot.com

 89. http://unius-lorenzojhwh-governatore.blogspot.com

 90. http://uniusrei-king.blogspot.com

 91. http://uniusrei-or-wwiii.blogspot.com

 92. http://uniusrei.blogspot.com

 93. http://uniusrei2.blogspot.com


 94. http://uniusrei3.blogspot.com


 95. http://uniusreiking.blogspot.com


 96. http://uniusreiorwarw666imf.blogspot.com

 97. http://uniusreixkingdom.blogspot.com

 98. http://universaldominusuniusrei.blogspot.com

 99. http://wakeupusaxronpaul.blogspot.com
mancano all'appello 10 blog: DISPERSIChristus VINCIT IMPERAT REGNAI am King of Israel lorenzoJHWH
my jhwh Select 666 Country:


Come avete potuto preferire questo signoraggio - massoneria al Regno di Dio?

Ora preparatevi alle conseguenze!

tutto per Lui o contro di Lui = A e W

non dovevi odiare Gesù, lui è l'amore
my JHWH: sharia satanic and criminal country☦️burn satana ☦️shariah ☦️Allah ☦️owl ☦️Marduch burn JaBullOn Baal SpA burn in Jesus's name, alleluia! drink your poison made by yourself ☦️ in Jesus's name amen ☦️alleluia ☦️ uniusrei@protonmail.com


IBAN: IT55H0760104000001016405753 bisogna passare al SIMEC,


nega il DEBITO!

I saw, God bless, good work

====================

lorenzojhwh Unius KING the LEVIATHAN
Christianophobia? YouTube ad policy bans keyword ‘Christian’ - Voice of Europe .. si youtube è un criminale satanista lgbt pericolosissimo!
https://voiceofeurope.com/2019/07/christianophobia-youtube-ad-policy-bans-keyword-christian/#.XTvmu9oX95A.twitter
#lgbt pericolosissimomy jhwh Select 666 Country: holy my jhwh


Avete preferito questo al Regno di Dio?

Adesso preparatevi alle conseguenze!

La risposta dei Comuni alla disperazione

domande alle quali non aveva mai risposto nessuno: moneta, credito, usurocrazia e valore indotto.

Giacinto, dal Cuore di Dio prega per noi!

Giacinto è nella comunione dei Santi!
my jhwh my jhwh my jhwh Select 666 Country:

my jhwh Select 666 Country: holy my jhwh

i am Unius REI in kingdom of Palestine


http://uniusreixkingdom.blogspot.com
http://rivoluzione-culturale.blogspot.it/
http://pensiero-e-azione.blogspot.it/
http://jesus-christ-bethlehem.blogspot.com/
http://satan-is-faggot.blogspot.it/
http://yesuniversalbrotherhood.blogspot.it/
http://cannibalixsangue-cristiano.blogspot.it/
http://lorenzoallah.blogspot.it/
http://allgiacintoauriti.blogspot.it/
http://wakeupusaxronpaul.blogspot.it/
http://drinkypoisonjhwhwins.blogspot.it/
http://morte-prematura.blogspot.it/
http://hellxdespairxdestruction.blogspot.it/
http://uniusreiorwarw666imf.blogspot.it/
http://www.webalice.it/looooo/
http://web.tiscali.it/martiri/
http://metafisica.altervista.org
http://fedele.altervista.org
my jhwh Select 666 Country:
my jhwh my jhwh my jhwh Select 666 Country:


https://www.youtube.com/user/noahNephillim/discussion


Afghanistan
Algeria
Argentina
Azerbaijan
Bahrain
Bangladesh
Belarus
Bhutan
Bolivia
Brunei
Burkina Faso
Cameroon
Central African Republic
Chad
China
Colombia
Comoros
Cuba
Democratic Republic of the Congo
Djibouti
Egypt
Eritrea
Ethiopia
Guinea
Honduras
India
Indonesia
International
Iran
Iraq
Israel
Ivory Coast
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Lebanon
Libya
Malaysia
Maldives
Mali
Mauritania
Mexico
Moldova
Morocco
Myanmar
Nepal
Niger
Nigeria
North Korea
Oman
Pakistan
Palestinian Territories
Peru
Philippines
Qatar
Russia
Rwanda
Saudi Arabia
Senegal
Somalia
South Korea
South Sudan
Sri Lanka
Sudan
Syria
Tajikistan
Tanzania
The Gambia
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
Uzbekistan
Vietnam
Yemen


non è facile giudicare un Papa
lug 24 (1)
=========Avete preferito questo al Regno di Dio

Ora preparatevi a subirne le conseguenze

Disse Gesù a P. Pio: "nessuno si perderà senza saperlo!"

"nessuno si perderà senza saperlo!"
Ecco finalmente il "666" di cui ha parlato dettagliatamente l'Apocalisse!è già stato testato su una famiglia americana:
se sei del PD? "preparati a prenderlo!"

nel Gender sodoma lgbt


Apocalisse 13:16 Faceva sì che tutti, piccoli e grandi, ricchi e poveri, liberi e schiavi ricevessero un marchio sulla mano destra e sulla fronte;

Apocalisse 13:17 e che nessuno potesse comprare o vendere senza avere tale marchio, cioè il nome della bestia o il numero del suo nome.

Apocalisse 13:18 Qui sta la sapienza. Chi ha intelligenza calcoli il numero della bestia: essa rappresenta un nome d'uomo. E tal cifra è seicentosessantasei.

Disse Gesù a P. Pio: "nessuno si perderà senza saperlo!"

"nessuno si perderà senza saperlo!"
Ecco finalmente il "666" di cui ha parlato dettagliatamente l'Apocalisse!

è già stato testato su una famiglia americana:
se sei del PD? "preparati a prenderlo!"

nel Gender sodoma lgbt
=============

santo e scienziato: dott. prof. Giacinto Auriti

confondatore dell'università di Teramo, docente scienziato,

patriota
mancato premio nobel per colpa di Rothschild, ecc...
infami massoni consociativismo Bilderberg CSM? gli hanno fatto del male
===========

twitter mi ha espulso dal server definitivamente

per futili motivi cioè non avrei dovuto scrivere:


#PDerattizzato

UniusREI kingdom
progetto politico per il Regno di Israele Atti 1,6

==========

================


fedele250660@gmail.com

IBAN: IT55H0760104000001016405753

https://www.youtube.com/user/noahNephillim/comment

uniusrei@protonmail.com

IBAN: IT55H0760104000001016405753


===============
bisogna passare al SIMEC, nega il DEBITO! I saw, God bless, good worknoahnephilim.altervista.org

la shariah della lega araba è il mandante! #Centrafrica. Abbe Mada Blaise, il Vicario, è già stato tumulato. Il Vescovo Yapaupa di #Alindao è in ospedale. I sopravvissuti sono tutti in fuga. Altri attacchi a Bantagafo e Bambari

ACS-Italia‏ @acs_italia

Breaking news e aggiornamento dal #Centrafrica. Abbe Mada Blaise, il Vicario, è già stato tumulato. Il Vescovo Yapaupa di #Alindao è in ospedale (non si sa se ferito o per sicurezza).

I sopravvissuti sono tutti in fuga. Non è attacco isolato perché è concetato dai servizi segreti della LEGA ARABA che ha deciso di sterminare i cristiani ovuenque è possibile farlo.

Altri attacchi a Bantagafo e Bambari!

tradimento signoraggio bancario 322 massoneria 666poteri occulti: alto tradimento dei popoli: NWO

BEVI TU STESSO I TUOI VELENIDRINK YOUR POISONS MADE BY YOURSELF

grazie politici massoni

grazie finanza del signoraggio bancario


===============
santo e scienziato: dott. prof. Giacinto Auriti

santo e scienziato: dott. prof. Giacinto Auriti
confondatore dell'università di Teramo, docente scienziato,
patriota
mancato premio nobel per colpa di Rothschild, ecc...
infami massoni consociativismo Bilderberg CSM?
EBREI CATTIVI gli hanno fatto del male